Inteligentny Dom

Aby odpowiedzieć na pytanie czym jest inteligentny dom, należałoby zacząć od jego definicji. Inteligentny dom łatwiej określić jako automatyczny budynek.  Taki budynek nie myśli, lecz wiele czynności jest w nim zautomatyzowanych. Możliwości takiej instalacji są nieograniczone i zależne jedynie od dostępnego sprzętu i wyobraźni. Dla przykładu możemy się posłużyć funkcją automatyzacji światła w ciągach komunikacyjnych w domu. Na przykład gdy wychodzimy na korytarz w domu, światło może się na nim zapalać automatycznie gdy na zewnątrz robi się „szarówka”. Może też gasnąć automatycznie gdy na korytarzu nie ma nikogo przez 30 sekund. Prawda że wygodne? Dołóżmy do tego funkcje zapalania światła w godzinach nocnych o natężeniu jedynie 20%.

Mnie osobiście zapalenie światła gdy się przebudzę w nocy razi w oczy, więc taka funkcja jest dla mnie bardzo przydatna.Funkcja oświetlenia daje jedynie pogląd na ową automatyzację i zapewne dla wielu ludzi może nie być przydatna, ale przełóżmy ją teraz na przykład na selektywne wybieranie źródeł ciepła. Załóżmy że w domu jest kominek z płaszczem wodnym, solary na dachu i piec gazowy. W ciągu dnia niech źródło ciepła ma następujące priorytety:

  • Kominek
  • Solary
  • Piec gazowy

Kominek jeśli wytwarza ciepło musi je oddawać aby nie uszkodzić płaszcza wodnego, jeśli nie palimy w kominku a solary mają odpowiednią temperaturę wówczas one stają się źródłem ciepła. Ostatni jest piec gazowy gdyż jest najdroższym z wymienionych źródeł. Zautomatyzowanie tej części obsługi domu daje już komfort, a jednoczesna możliwość odczytania stanu z komputera lub panelu dotykowego jeszcze ją wzbogaca. Tę samą metodę możemy zastosować w przypadku nawadniania terenu, zamykania bram i drzwi garażowych. Można by długo wymieniać, gdyż jak wspomniałem wcześniej jedynym, ograniczeniem jest wyobraźnia. Wybór sprzętu jest tak wielki, że wyobraźnia to jedyne co nas ogranicza.